Pomoć zbog mobinga u Kliničkom centru Srbije najčešće traže žene, mahom medicinske sestre, starosti od 55 do 60 godina.
KCS je prva državna ustanova koja je pokazala spremnost da ode korak dalje u smislu prevencije pojave zlostavljanja na radu, time što je pre tri godine formiran poseban Odsek za sprečavanje zlostavljanja na radu.
– Reč je o novoj strategiji u odnosu prema zaposlenima koja pre svega podrazumeva autentičnu brigu za zaposlene i borbu za zdravo radno okruženje, u kojem se promoviše svest o davno zaboravljenom pravu na dostojanstven rad – objašnjava Aleksandra Janković, psihoterapeut i rukovodilac Odseka za sprečavanje zlostavljanja na radu KCS.
Foto: Profimedia STRATEGIJA:Zbog zlostavljanja na poslu mnogo češće se javljaju žene
Prema rečima naše sagovornice, najveći broj zaposlenih koji su se obratili ovom Odseku za pomoć pripada kategoriji starije srednje dobi (od 55 do 60 godina) 42 odsto, odmah zatim su zaposleni mlađeg uzrasta (od 25 do 35 godina) 31 odsto, a 27 odsto je svih ostalih uzrasnih kategorija.
– Po pitanju stručne spreme, bilo je 22 odsto visoko obrazovanih, 29 odsto zaposlenih sa nižom stručnom spremom i 49 odsto zaposlenih sa srednjom stručnom spremom, mahom medicinskih tehničara i sestara – navodi Jankovićeva.
Što se pola tiče, zbog mobinga obratilo nam se 83 odsto žena i 17 odsto muškaraca.
– Karakteristični slučajevi u KCS su četiri slučaja seksualnog zlostavljanja, šest slučajeva sukoba nastalog zbog promene rukovodećih pozicija, tri slučaja zlostavljanja od direktora. Većina zaposlenih koji se obrate Odseku, zapravo traži informaciju o sopstvenim pravima i mogućnostima da se problematična situacija reši, bez prijave i tužbe, a da se izbegnu negativne posledice višemesečne, a nekad i višegodišnje izloženosti stresu – objašnjava naša sagovornica.
Jankovićeva apeluje da ne verujete u famu da je mobing nedokaziv.
– Ako sumnjate pre nego što pokušate, unapred ste odustali – zaključuje Aleksandra Janković.
Šta je mobing?
Mobing se deli na vertikalni i horizontalni, zavisno od pozicije zlostavljača i žrtve.
Vertikalni mobing je psihički teror koji nadređeni primenjuje prema radniku. Ovo je najizraženija vrsta mobinga.
Horizontalni je prisutan kada kolege maltretiraju izabranog kolegu.
Izvor: http://www.blic.rs/vesti/drustvo/otkrivamo-ko-najcesce-trpi-mobing-u-klinickom-centru-srbije/f5g7p32